اهداف عایق کاری با عایق الاستومری

عایق کاری لوله و اتصالات

اهداف عایق کاری با عایق الاستومری

اهداف عایق کاری با عایق الاستومری چیست؟ هدف عمده عایق کاری حرارتی، کاهش انتقال حرارت از یک منبع داغ به محیط یا از محیط به یک فرایند سرد می باشد.

از این رو یک ویژگی مهم عایق الاستومری حرارتی، پایین بودن رسانی حرارتی آن است. ملاحظات دیگر نیز می بایستی برای تعیین خواص عایق لازم برای هر کاربرد خاص در نظر گرفته شود. مثالا، شرایط خارجی که امکان دارد عایق دستخوش آنها شود حائز اهمیت است.

مقاومت در برابر اثرات دراز مدت

این مورد مخصوصاً در جایی که عایق در معرض دماها و شرایط کاری بسیار سخت خواهد بود، مهم است تا عایق نه تنها از نظر ساختاری مستحکم بماند بلکه ویژگی های عایقی آن نیز حفظ شود.

استحکام فیزیکی

این خاصیت می بایست به اندازه کافی باشد تا عایق بتواند بدون تاثیر بر خواص اولیه عایقی، تحویل، ذخیره سازی را تحمل نماید.

استحکام در برابر فشردگی

این خاصیت می بایست به اندازه کافی باشد تا پس از نصب، عایق در مقابل هر گونه فشار احتمالی، همچون نردبانها و …، استقامت داشته باشد.

پایداری مکانیکی

عایق باید علاوه بر اینکه پس از نصب قادر به تحمل بار باشد، از مقاومت لازم در برابر ارتعاش نیز برخوردار بوده و نیز انبساط و انقباض را تحمل نماید. ضرایب انبساط اکثر عایق ها با ضرایب انبساط مورد عایق کاری متفاوت است.

ایمنی

خطراتی که پس از نصب عایق، سلامتی را تهدید می کنند باید در نظر گرفته شوند. خطرات آتش سوزی و انفجار ناشی از مواد عایق باید در انتخاب آنها مد نظر قرار گیرد و همچنین چسب ها و مواد اتصال دهنده در طول استفاده باید در نظر گرفته شوند، چرا که این مواد می توانند خطر ساز باشند. نکته مهم دیگر تولید دود ناشی از آتش سوزی است که به هنگام عایق کاری مواد باید بدان توجه شود زیرا که ممکن است عملیات اطفاء حریق را با مشکل مواجه ساخته و برای ساکنین خطر ساز باشد.

مقاومت در برابر خوردگی

نفوذ آب یا میعان داخلی می تواند عایق را مرطوب ساخته و آن را تضعیف کند. مخصوصاً عایق های حاوی ترکیبات حل شدنی، مستعد خوردگی زیر عایق می باشند. مقاومت در برابر مواد شیمیایی مجاور عایق که احتمالاً از منابع خارجی نیز می تواند مهم باشد. خوردگی زیر عایق بیشتر در عایق های سنتی اتفاق می افتاد اما امروزه با ظهور عایق های صنعتی مانند عایق الاستومری این مشکل تا حدود زیادی حل شده است.

وزن و ضخامت عایق

در برخی موارد، وزن عایق ممکن است بکارگیری تقویت های اضافی برای سیستم لوله کشی و .. را ایجاب نماید. ضخامت انتخاب شده، ملاحظات مربوط به فضای مورد نیاز را تحت تاثیر قرار خواهد داد و این موضوع خصوصاً چنانچه سیستم موجود به عایق مجهز باشد، حائز اهمیت است.

مقاومت در برابر نفوذ بخار آب و جذب آب

این موضوع از آن جهت که آب رسانایی حرارتی عایق را بالا می برد و در نتیجه اثر عایق را کاهش می دهد، اهمیت دارد. ساختار فیبری با منافذ باز، مستعد این اثر هستند.

مقاومت در برابر جانوران موذی و گیاهان قارچی

در فروشگاه های مواد غذایی و کارخانه ها، عایق باید در برابر رشد جانوران موذی و گیاهان قارچی مقاوم باشد. پوشش با مواد غیر جاذب می بایست مورد توجه قرار گیرد.

اهداف انجام عایق کاری:

اهداف انجام عملیات عایق کاری حرارتی عبارتند از:

  • ذخیره سازی انرژی به وسیله کاهش نرخ انتقال حرارت
  • نگهداشتن دمای فرآیند
  • جلوگیری از یخ زدن، کنداکس شدن، تبخیر و شکل گیری ترکیبات نامطلوب نظیر هیدرات ها
  • محافظت فردی از حوادث در اثر تماس با تجهیزات
  • جلوگیری از کنداکس شدن بر روی سطوح که حامل سیال با دمای پایین هستند.
  • جلوگیری از افزایش دمای تجهیزات از آتش سوزی
  • نگهداری و حفظ سرما

دلیل اول استفاده از عایقکاری نگهداری و حفظ انرژی می باشد. اما از دیگر مصارف عمده عایق کاری می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ثابت نگه داشتن دمای فرآیند. عایق کاری می تواند سیال را در حالت مورد نیاز نگه دارد و مثلاً از جوشیدن، یخ زدن و یا کنداکس شدن آن جلوگیری نماید. بدین منظور گاهی از گرم کننده نیز در عایق کاری استفاده می شود.
  • محافظت سازه در مقابل آتش و اتمسفر خورنده.
  • جلوگیری از لرزش صدا

عموماً اولین فاکتور در انتخاب نوع عایق بررسی وضعیت رطوبتی و مسائل خوردگی محیط می باشد.اگر احتمال جذب مایعات خورنده وجود دارد، عایق های Cellular Glass نفوذ ناپذیری بالا در پروسه های دمای بالا تنها انتخاب ممکن می باشد.

بعد از فاکتور بالا، نوبت به استحکام مکانیکی، موقیعت طرح و محدوده های دمایی می رسد. از موارد بعدی می توان به انبساط و انقباض و… اشاره نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *