تفاوت عایق الاستومری و پشم سنگ 

تمایز کلیدی بین عایق الاستومری K-flex و الیاف معدنی مانند پشم سنگ در  ترکیب بنیادی آن ها می باشد. ساختار عایق الاستومری K-flex سلول بسته شده از سلول های فردی پر از گاز تشکیل شده است. همچنین عایق الاستومری K-flex به دلیل اینکه نسبت به پشم سنگ بسیار انعطاف پذیر می باشد بر همین اساس سهولت نصب و زمان کمتری برای اجرا می گیرد.

محصولات پشم های معدنی مانند پشم سنگ و پشم سرباره و … فیبر های معدنی متشکل از الیاف خاردار هستند که فضاهای هوایی متصل را ایجاد می کنند. در اجرای پشم سنگ پوشش است که کیفیت عایق ها ی پشم سنگ روکش یک عنصر کلیدی برای سیستم عایق بندی است و در صورت عدم اجرای روکش (مل و لاستیک و …) به هیچ عنوان سیستم عایق کاری پشم سنگ آن کیفیت مطلوب را نخواهد داشت.

محصولات فیبر معدنی بیشتر برای سیستم های دمای محیط ایده آل هستند که در آن نفوذ رطوبت و تراکم یک عامل مهم نباشد.

با اینکه عایق الاستومری و عایق پشم سنگ هر دو از نظر عایق بندی عالی هستند اما عوامل دیگری نیز در انتخاب عایق مناسب بازی می کنند. حفظ یکپارچگی سیستم عایق بندی و عواقب ناشی از خراب شدن نقش مهمی در حفظ ارزش عایق ایجاد می کند.علاوه بر این توانایی عایق در برابر فشرده سازی نیز یک نگرانی کلیدی برای حفظ ویژگی های حرارتی در دراز مدت برای سیستم عایق را ایفا می کند. محدوده ارائه صخامت عایق هم می تواند در انتخاب عایق نقش داشته باشد. از این رو عایق الاستومری K-flex با ارائه پکیج کامل از محصولات عایق های الاستومری در صخامت های 6 میلیمتر الی 50 میلیمتر مشتریان بیشتری را به خود جلب کند.

عمده تفاوت عایق الاستومری K-flex با پشم سنگ

عایق الاستومری به دلیل مقاومت در برابر رطوبت و فشرده سازی نسبت به پشم سنگ بهترین گزینه برای جلوگیری از اتلاف انرژی می باشد.

پشم سنگ پس از نصب نیاز به پوشش و کاور مانند مل و لاستیک و متقابل دارد. در صورتی که عایق الاستوومری نیاز به هیچ یک از اینها ندارد.

طول عمر مفید عایق الاستومری به نسبت پشم سنگ بسیار بالاست.

عایق الاستومری K-flex اگر در معرض تابش نور خورشید باشد بایستی جهت جلوگیری از اثرات مخرب UV با ورق آلومینیوم روکش گردند.

محدوده دمایی پشم سنگ بین 20 الی 700 درجه سانتیگراد می باشد. در صورتی که عایق الاستومری می تواند محدوده دمایی بین 200- تا 105+ سانتیگراد را تحمل نماید.

مقاومت در برابر رطوبت

هنگامی که بحث عایق کاری پیش می آید محاسبه مقاومت متریال عایق در برابر رطوبت نقش مهمی را در این بین ایفا می کند. عایق های پشم سنگ بدون اضافه کردن پوشش محافظتی مقاومت چندانی د رمقابل رطوبت و انتقال بخار رطوبت ندارند، این در صورتی است که عایق های الاستومری به هیچ گونه پوشش مقاومتی نیازی ندارند، در عایق های پشم سنگ در صورتی که پوشش استفاده نگردد و یا به هر دلیلی این پوشش متورم و یا پاره گردد. مقاومت عایق به مقدار قابل ملاحظه ای پایین می آید به طوری که ممکن است کلاً سیستم عایق کاری از بین برود . علاوه بر این وضعیت می تواند به رشد مناسب و و قارچ در موارد منجر شود.

عایق گرم و سرد

یکی دیگر از عمده تفاوت های بین عایق های معدنی مانند پشم سنگ و عایق های سلول بسته مانند الاستومری در درجه دمای مورد استفاده آن ها می باشد.

عایق های گرم به عایق هایی گفته می شود که  دمای سیستمی که عایق برای آن استفاده می گردد بیش از دمای اتاق است. همچنین این عایق ها برای عایق کاری ساختمان و و سقف نیز به کار می روند. معمولاً محدوده دمایی عایق های پشم سنگ بین 20- تا 600 الی 700 درجه سانتیگراد می باشد.

این در صورتی است که عایق الاستومری K-flex باتحمل رنج دمایی 105+ الی 200- درجه سانتی‌گراد کار مجریان و مشاوران را برای عایق‌کاری و انتخاب متریال برای عایقکاری گازها و عایق سرد نیز می‌نامند. این عایق‌ها به دلیل اینکه ضریب نفوذ آب و بخار پایینی دارند و درنتیجه از چگالش (تبرید) بخارآب جلوگیری می‌کند. این خاصیت عایق الاستومری را بهترین گزینه برای عایق‌کاری سردخانه‌ها، یخچال‌ها و خنک‌سازها، عایق ایده آل معرفی می‌کند. همچنین عایق‌های الاستومری برای عایق‌کاری خطوط گرمایش مانند شوفاژ و موتورخانه نیز مناسب می‌باشند. این در صورتی است که دمای محیط یا خط انتقال لوله از محدوده دمای کاری عایق الاستومری (200- الی 105+ درجه سانتی‌گراد) فراتر نرود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *