دانش و مهارت در صنعت عایقکاری

دانش مورد نیاز در صنعت عایقکاری

علوم مورد نیاز در صنعت عایق کاری

سیستم عایق کاری در پشت دیوار های بسیاری از ساختمان ها و شرکت ها پنهان است. این یک تکنولوژی نوین است که ناشناخته مانده است. این تکنولوژی و علم سبب ارائه خدماتی شده است که آسایش و صرفه جویی انرژی را برای استفاده کننده گان به همراه دارد.

شاید این دانش یکی از بزرگترین رموز در جهان است که با حداکثر کارآیی خود می تواند یک جزء حیاتی در صنعت ساخت و ساز باشد.

متاسفانه باید گفت که عده زیادی تصور می کنند که صنعت عایقکاری یک تکنولوژی ساده است. در صورتی که این تکنولوژی وابسته به دانش و مهارت های زیادی است. مهارت هایی از رشته های فن آوری، مهندسی و ریاضیات.

برای انجام و پیاده کردن یک سیستم عایق کاری با در نظر گرفتن اساسی ترین هدف آن یعنی کاهش مصرف انرژی نیاز به مهارت ها و دانش زیادی است.

دانش مورد نیاز در صنعت عایقکاری

متاسفانه تکنولوژی و علم نهفته در صنعت عایق شناخته شده نیست. و اغلب مردم به آن به عنوان یک عملیات ضروری نگاه نمی کنند. برای انواع مکان ها و تجهیزات گوناگون عایق خاص و سیستم نصب مختص آن نیاز است تا به اهداف مورد نظر عایقکاری دست یافت. علم فیزیک دانش پایه ای در صنعت عایق است و داشتن درک درستی از علوم مربوط به فیزیک در توسعه و طراحی محصولات عایق و نصب و راه اندازی سیستم عایق بسیار حیاتی است.

توسعه و رشد کیفی خود محصولات عایق نیز نیازمند دانش شیمی معدنی و ارگانیک است که در تشکیل مواد پایه برای محصولات عایق بسیار مهم است.

دانش پلیمری نقش بسیار مهمی در تولید عایق های الاستومری، عایق های پلی اتیلن و غیره دارد. این دانش برای ایجاد عایق با خواص مختلف در تولید عایق استفاده می گردد، مانند مقاومت در برابر نفوذ آب، مقاومت در برابر بخار آب، مقاومت عایق در فضاهای خارجی و در برابر عوامل جوی و غیره تاثیرگذار است.

از دانش مهندسی متالوژی برای تولید اتصالات در سیستم های عایقکاری استفاده می گردد. بسیاری از کسانی که به صنعت تولید و توسعه و تحقیق در زمینه عایق می پیوندد، در رشته های تخصصی خود کارشناسی ارشد یا دکترا دارند، به عنوان مثال رشته تحصیلی مهندسی تجزیه یک رشته تحصیلی رو به رشد است که به عوامل مکانیکی و شیمیایی خوردگی زیر عایق می پردازد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *