مزایای عایق الاستومری روکش آلومینیوم

عایق الاستومری K-flex

عایق الاستومری رولی روکش آلومینوم

عایق الاستومری در برخی موارد در فضای باز در انواع مختلف برنامه های کاربردی نصب می شوند. و  در معرض عناصر گسترده ای از طبیعت قرار می گیرند. استفاده از انواع پوشش جهت محافظت از عایق الاستومری بستگی به محیط اطراف و عوامل آن دارد.

اما K-flex مناسب ترین نوع پوشش را “روکش آلومینیوم” می داند. زمانی که عایق الاستومری در معرض عناصر بیرونی قرار می گیرد، استفاده از روکش آلومینیوم در عایق الاستوری K-flex باعث جلوگیری از بروز خسارت درسیستم عایق کاری می شود.

مهمترین عوامل تخریب عایق الاستومری در فضای باز :

فاکتور هایی که باعث تخریب عایق الاستومری در فضای باز می شوند عبارتند از:

  • سو استفاده از مکانیزم نصب: به دلیل خاصیت کشسانی عایق الاستومری ممکن است در هنگام نصب در قسمت هایی از عایق پارگی ایجاد گردد، که استفاده از روکش می تواند بیش از 95 درصد این خطای نصب را پوشش دهد.
  • رطوبت (بارن، برف): در محیط هایی که رطوبت بالا وجود دارد یا بارش برف و باران در بیشتر مواقع از سال وجود دارد. استفاده از روکش آلومینیوم بهترین روش محافظت از عایق الاستومری دربرابر رطوبت می باشد.
  • تابش نور خورشید (UV): به دلیل اینکه عایق های الاستومری (EPDM و NBR) به هیچ عنوان در مقابل UV مقاوم نیستند استفاده از این نوع از عایق های الاستومری امری ضروری است.
  • باد: باد نیز یکی از عوامل مخرب عایق الاستومری نصب شده در فضای باز می باشد از این رو کارشناسان K-FLEX معتقدند که حتماً می بایست در مکانهای که عایق در معرض وزش باد می باشند، حتماً از روکش آلومینیوم استفاده گردد.
  • آلودگی اتمسفر و صنعتی: به عنوان مثال چنانچه یک گیاه کاغذ و روغن های صنعتی و … در نزدیکی و یا بروی عایق الاستومری بدون محافظ قرار گیرند به تدریج باعث تخریب عایق الاستومری می گردند.
  • انبساط و انقباض عایق الاستومری به دلیل نوسانات دما: با نوسانات دمای محیط یا جریان سیال ممکن است عایق و همچنین سطحی که عایق کاری شده است دچار انقباض و انبساط گردند. و به مروز زمان عایق دچار آسیب دیدگی و پارگی می گردد. بر این اساس روکش آلومینیوم مناسبترین گزینه جهت محافظت از عایق الاستومری می باشد.

شکست سیستم عایق کاری در معرض عناصر بیرونی می تواند منجر به ناکامی های ایمنی و نیز عواقب اقتصادی گردد. یکی از دلایل مهم عایق کاری خطوط سرد برای جلوگیری از افزایش گرما است که منجر به صرفه جویی در انرژی و عملیاتی می شود. و همچنین برای جلوگیری کندانس یا تراکم (انباشت رطوبت بر روی سطح و جذب رطوبت احتمالی) روی عایق است. حضور رطوبت نه تنها عملکرد حرارتی عایق را کاهش می دهد بلکه باعث ایجاد محیطی می شود که به CUI (خوردگی زیر عایق) خود لوله منجر می شود. از این رو عایق الاستومری به دلیل اینکه به نسبت بقیه عایق های نفوذپذیری پایینی در مقابل آب و بخار دارد. بر این اساس بهترین گزینه برای عایق کاری خطوط سرد می باشد. لازم به ذکر است حتی عایق های با نفوذ پذیری کم بخار آب (عایق الاستومری) نیز، به مدت طولانی در معرض رطوبت و بخار آب قرار گیرند (به  عنوان مثال پروسه سرد در دمای بالا و محیط با رطوبت بالا) اگر محافظت نشده باشد خود باعث ایجاد CUI می گردند. بنابراین استفاده از روکش آلومینیوم می تواند به خوبی از به وجود آمدن این عنصر مخرب جلوگیری کند.

انواع پوشش حفاظتی:

انواع مختلفی از پوشش های محافظ در بازار وجود دارد انتخاب یک پوشش مناسب بستگی به عوامل مختلف دارد. این عوامل عبارتنداز: برنامه عایقکاری، محیطی که عایق کاری در آن انجام می شود،نوع نصب و بودجه بندی.

پوشش حفاظتی برای سرویس های خنک: این عایق ها برای خنک سازی خطوط برد از یک پمپ گرم به محل اقامت در نظر گرفته می شوند. از این نوع عایق کاری انتظار کمتری از خدمات می رود و معمولاً آسیب پذیر بودن این نوع عایق باعث بروز فاجعه نمی شود و مالک انتظار ندارد که دوام این نوع عایق بیش از چند سال طول بکشد. این نوع عایق کاری لزوماً نیاز آن چنانی به پوشش مبتنی بر آب کافی می باشد.

پوشش حفاظتی با انتظار بالا: عایق کاری خطوط فرآیند سرد مانند(خطوط گاز، خطوط خنک کننده) و همچنین خطوط گرم نیاز به خدمات شدید با انتظار عملکرد بالا دارد. در این گونه عایق کاری شکست عایق، به شکست کل برنامه منجر می شود. این درصورتی است که در این موارد عملکرد معمولاً بالای 10 سال انتظار می رود و در طی این مدت چندین مشکل تعمیر و نگهداری نیز پیش می آید. در این سیستم حتی خرابی سیستم عایق کاری ممکن است منجر به از کار افتادن تمامی عملیات شود و پروژه به هدف نهایی خود نرسد. در سیستم هایی که خدمات شدید با انتظارات بالا نیاز دارند استفاده از عایق های الاستومری با روکش آلومینیوم (انواع مختلف ورق آلومینیوم بسته به انتظارات) توصیه می گردد، تا در مقابل کندانس، نفوذ رطوبت، اثرات مخرب UV و تخریب و فرسایش عایق ها محافظت گردد.

انواع متریال پوشش حفاظتی:

ماستیک: ماستیک به انواع مختلف بتونه هایی که در سیستم عایق کاری استفاده می شود گفته می شود. تنها برخی از این بتونه ها قابلیت حفاظت در برابر اشعه UV را دارند در صورتی است که بسیاری از آنها از نفوذ بخار آب آن هم به مقدار کمتر جلوگیری می کنند. این نوع پوشش نیاز به مراقبت دوره ای دارد.

پوشش پلمیری یا کامپوزیت: این نوع مواد یکی از پوشش های پر کاربرد در زمینه اجرای عایق کاری می باشد. از مزایای این محصول هزینه، سهولت نصب، وزن پایین و قابلیت اطمینان را می توان نام برد. اما با توجه به تمامی این شرایط پوشش PVC یا پلیمر برای استفاده در فظای باز توصیه نمی گردد زیرا در مقابل اشعه UV تخریب پذیر هستند.

پوشش فلزی: در این نوع پوشش از انواع ورق آلومینیوم، فولاد زد زنگ، ورق گالوانیزه و … استفاده می گردد. که بهترین نوع این پوشش نیز ورق آلومینیوم می باشد.

مزایای استفاده از ورق آلومینیوم در عایق کاری عایق الاستومری:

روکش آلومینیوم بنا به دلایل زیر پرکاربردترین، مفید ترین و مناسب ترین روکش برای عایق کاری با عایق الاستومری هستند. این دلایل عبارتند از:

1-خاصیت آنتی UV بودن (به نسبت مل و ماستیک و پوشش پلیمری)

2-انعطاف پذیری بسیار بالا (به نسبت ورق گالوانیزه و فولاد ضد زنگ و …)

3-مقاومت در برابر نفوذ رطوبت

4-مقاومت در برابر شرایط نا مساعد زیست محیطی و جوی

5-مقرون به صرفه بودن از نظر مالی

6-سهولت نصب بر روی عایق قبل از شروع عملیات عایق کاری

7-تنوع صخامت و نوع (130 میکرون تا 600 میکرون در انواع ساده و مسلح)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *