عایق الاستومری

قیمت عایق الاستومری k-flex

عایق الاستومری

عایق الاستومری یا عایق الاستومریک واژه ای است که امروزه بسیاری از کسانی که در صنعت ساخت و ساز فعالیت دارند استفاده می کنند. و این عایق را مطمئن ترین انتخاب برای متریال و تجهیزات خود می دانند. اما چه دوره ای طی شده است تا این عایق ها تبدیل به بهترین عایق حرارتی در این صنعت گردند؟

سیر تکاملی توسعه و رشد این عایق از اوایل صده قبل شروع شد و تاثیر بسیار قابل توجهی بر صنعت عایق داشت، خصوصیات منحصر به فرد عایق الاستومری باعث ایجاد این تفاوت نسبت به سایر عایق ها شد. هدف از تولید عایق های الاستومری، ارائه عایقی بود که علاوه بر داشتن کارآیی بالا، دامنه کاربردی وسیعتری نیز داشته باشد. ساختار این عایقها به گونه ای است که از محفظه (سلول) های بسیار با تراکم بالا تشکیل شده است. دلیل آن نیز بالا بردن میزان مقاومت این عایق ها در برابر رطوبت و حرارت است.

داشتن این ساختار باعث شده است که تهدیدات مربوط به رطوبت به حداقل رسیده و این عملکرد پایدار و بلند مدت باشد. مایعات دارای ضریب هدایت حرارتی بسیار بالایی هستند، از این رو اگر عایق مورد استفاده بر روی تجهیزات رطوبت را جذب کند و خیس شود، میزان کارآیی و عمر آن بسیار کاهش می یابد. عایق الاستومری مقاومت بسیار بالایی در برابر نفوذپذیری رطوبت دارد. بنابراین در برابر رطوبت نه عملکرد آن کاهش می یابد و نه از دوام آن کاسته می شود. بهترین انتخاب برای سیستم های تهویه، لوله کشی و سیستم های خنک کننده همین نوع از عایق های حرارتی است.

حتماً ببینید

تاریخچه عایق الاستومری

از دهه 1950 میلادی عایق الاستومری شروع به توسعه کرد. روی کار آمدن این عایق و دیگر مواد مبتنی پلیمر نشان دهنده تحولی عظیم در این صنعت بود، یعنی استفاده از مواد طبیعی منسوخ شد و این صنعت به استفاده از مواد شیمیایی روی آورد. کم کم عایق الاستومری شناخته شده تر شد و محبوبیت آن نیز بیشتر شد. در درجه اول عایق الاستومری نیاز به هر گونه مواد اضافی برای جلوگیری از نفوذ بخار آب را حذف کرد.

در دسترس بودن عایق الاستومری به شکل های مختلف (از جمله رولی و لوله ای)، باعث بالاتر رفتن محبوبیت عایق های الاستومری به عنوان عایق برتر شد. این عایق یک جایگزین کاربرپسند بود زیرا می شد آن را به راحتی بر روی تمام سطوح و متریال استفاده کرد. استفاده از این عایق ها آسان بود و در صورت خیس شدن و ایجاد شکافهای کوچک بر سطح عایق مشکلی جدی ایجاد نمی کرد و به راحتی قابل ترمیم بود.

حتماً ببینید

فرایند تولید

اجزای تشکیل دهنده عایق های الاستومری 3 ماده پایین است:

 • لاستیک مصنوعی (synthetic rubber)، به طور معمول لاستیک نیتریل (NBR) یا لاستیک مونومو اتیلن پروپیلین دین (ethylene-propylene-diene monomer) – EPDM
 • پلی وینیل کلراید (Polyvinyl chloride) – PVC
 • یک ماده کف کننده شیمیایی

تمامی این مولفه ها در دسته های 250 کیلوگرمی و یا بیشتر در داخل یک مخلوط کن بزرگ با همدیگر ترکیب می شوند، سپس این مخلوط به وسیله تجهیزات قالبگیری به صورت رولی و لوله ای خارج می گردد. این قالبها در داخل کوره هایی با دمای خاص قرار می گیرند. در طی این فرایند مواد جامد با خاصیت کف کنندگی از حالت جامد به حالت گاز در می آید و باعث به وجود آمدن هزاران سلول ریز در داخل این قالب ها می گردد. در مرحله بعدی دما با وسواس خاصی کاهش داده می شود تا اطمینان حاصل شود که این سلولها دست نخورده باقی می مانند و ساختار سلولی آن حفظ می گردد. سپس در اندازه های مشخصی بریده شده و آماده بسته بندی می گردد.

برنامه های رایج

عایق الاستومری

عایق الاستومری

عایق الاستومری در سال 1954 به عنوان اختراعی جدید ثبت شد. و از آن پس به عنوان عایق مخصوص لوله ها استفاده شد و توانست در این زمینه موفق شود و اعتماد صنعت عایق را جلب کند. این عایق در اشکال و ضخامت های مختلف در دسترس بود و استفاده از آن برای تمامی تجهیزات و لوله ها در انواع ساختمان ها و پروژه ها ساده و بسیار کاربردی بود. در همان زمان بسیاری از استاندارهای مورد نیاز را به دست آورد و با کمی اصلاحات و تلاش بیشتر این عایق توانست تمامی استانداردهای لازم را بدست آورد. مقاومت در برابر آتش، میزان نفوذپذیری بالا در برابر صدا، دامنه کاربردی بالا از الزاماتی بود که این عایق آن را داشت و توانست استانداردهای لازم را کسب کند.

پس از مدت کوتاهی ثابت شد که عایق الاستومری را می توان در بسیاری از پروژه ها به کار برد از قبیل:

 • خطوط لوله کشی آب سرد و گرم و سیستم های خنک کننده
 • تمامی اجزای سیستم های تهویه مطبوع (HVAC components)
 • کانال ها و خطوط انتقال هوای داخلی و خارجی (شامل کانال های اسپیرال و کانال های چهار گوش)
 • چیلر ها (Chillers)
 • تجهیزات مورد استفاده در صنایع دارویی، نفتی، دریایی
 • سیستم های خورشیدی (Solar installations)

پیشرفت های اخیر

در طی سالها پیشرفت های زیادی در زمنیه تولید عایق های الاستومری ثبت شده است. این پیشرفت ها باعث بالاتر رفتن دامنه کاربردی آن شد و این عایق را برای برخی پروژه های خاص نیز مناسب کرد. از این پیشرفت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از مخطوط غیرهالوژنی برای بالا بردن میزان مقاومت حرارتی تا دمای 250 درجه فارنهایت
 • تولید و ارائه در رنگ های مختلف که باعث صرفه جویی در زمان و هزینه های مصرف کننده می گردد و دیگر نیازی به رنگ آمیزی دوباره آن نیست. این نوع از عایق ها مناسب برای استفاده در محیط های بیرونی است.
 • استفاده از روکش های مختلف برای تجهیزاتی که در محیط های بیرونی قرار دارند.

شاید یکی از مهمترین ویژگی های عایق الاستومری وجود نوعی از این عایق هاست که خاصیت آنتی میکروبال دارند. این خاصیت با اضافه کردن نوعی مواد در هنگام پخت حاصل می شود.

مکانیزم عایق الاستومری

عایق های الاستومری به دلیل داشتن سلول (محفظه) های ریز بسیار زید با تراکم بالا مانع از انتقال حرارت می شوند. این سلول ها در طی فرایند ساخت به وجود می آیند. برای اینکه این عایق ها مقاومت حرارتی مناسبی داشته باشند، باید این محفظه ها تراکم بالایی داشته باشند و مقدار آن نیز زیاد باشد. یکی از تفاوت های اصلی میان عایق الاستومری مرغوب و نامرغوب تفاوت در این سلول های ریز داخل عایق است. اختلاف دمای منتاوب لوله ها و کاهش دمای متریال باعث ایجاد رطوبت در زیر عایق می گردد. قبل از عایق کاری باید برای متریالی که دمای بالایی دارند از روکش های ضدزنگ مناسب استفاده کرد در طی فرایند نصب باید راهکاری اندیشید تا این رطوبت در زیر عایق نمانده و خارج گردد. خوشبتختانه میزان خوردگی زیرعایق در این نوع از عایقها بسیار کم اتفاق می افتد.

طراحی سیستم عایق کاری

طراحی کلی عایق الاستومری

 • پیش بینی نقاط و شرایط بحرانی
 • پیش بینی و محاسبه ویژگی های عایق و اتصالات مورد نیاز سیستم
 • انتخاب نوع عایق الاستومری که بتواند نیاز سیستم را برطرف کند
 • محاسبه ضخامت عایق الاستومری
 • طراحی فیزیکی عایق و اتصالات در سیستم

در انتخاب و پیش بینی شرایط بحرانی و عملکرد عایق نکات زیر را باید مورد توجه قرار داد

 • حفظ انرژی چه حرارتی و چه برودتی
 • حفظ و کنترل درجه حرارت مطابق با شرایط سیستم
 • پیشگیری از کندانس شدن بخارات
 • حد نهایی درجه حرارت سطح بیرونی عایق به منظور ایمنی کار
 • پیش بینی حفاظت در برابر آتش سوزی

معمولاً هر نوع از عایق می تواند چندین عملکرد متفاوت داشته باشد بنابراین انتخاب دقیق عایق مناسب، می تواند عملکرد های متعدد و متنوعی را در هر سیستمی  دارا باشد.

نکته دیگری که اهمیت دارد، مکانی است که تجهیزات قرار دارد. همواره باید به مسقف یا مسقف نبودن مکان، شرایط جوی، رطوبت محیط توجه داشت.

فاکتورهای ضروری که باید قبل از هر گونه نصب بررسی شود

 • میزان حرارت محیط و تجهیزات
 • استفاده از عایق های رولی یا نمدی
 • استفاده از عایق های افشان یا پرکردن توسط عایق های فله ای
 • مکان هایی که نیاز به چسب کاری دارد و استفاده از چسب مناسب

با توجه به موارد بالا باید نوع عایق را انتخاب کرد، در برخی از مکان ها ما نیاز به عایق مقاوم داریم و در برخی دیگر به عایق های انعطاف پذیر و گاهی نیز تنها راه حل استفاده از عایق های افشان است.

4 پاسخ
 1. مجیدی
  مجیدی میگه:

  سلام و عرض ادب
  شخصا مطالب شما رو برای پروژه های دانشگاه استفاده میکنم ،و کمتر دیدم که همچین مطالبی رو در سایتها قرار بدند.
  خواستم ازتون تشکر کنم .

  پاسخ
  • مدیر سایت
   مدیر سایت میگه:

   خواهش می کنم، خوشحالم که گروه بازرگانی نیک آراد به عنوان نمایندگی فروش عایق الاستومری توانسته سوالات شما را پاسخ بده.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Summary
عایق الاستومری
Article Name
عایق الاستومری
Description
عایق الاستومری بهترین جایگزین برای عایق های سنتی و ساخته شده با مواد طبیعی است، تمامی مصرف کنندگان عایق الاستومری به این نکته کاملاً اشراف دارند.
Author
Publisher Name
بازرگانی نیک آراد
Publisher Logo