چه زمانی شیوع ویروس کرونا پایان می یابد؟

یادداشت

در برخی از کشورها با ادامه محدودیت هایی نسبی از تیرماه شاهد آرامش خیال مردم خواهیم بود، اما ممکن است تا سال ۲۰۲۱ زندگی به حالت عادی برنگردد.
مهمتر از همه روند بازگشایی موسسات و صنف ها در هر کشوری باید به صورت متفاوت و با توجه به شرایط آن کشور در اواخر بهار و فصل تابستان شروع شود. کشورهای آسیایی، اروپایی و آمریکایی به یکباره تعطیل نشده اند که به یکباره نیز اقدام به بازگشایی کنند.

با شیوع بیماری کرونا، نگرانی های بسیاری در جوامع ایجاد شده است، یکی از این نگرانی ها این است که “چه زمانی شیوع ویروس کرونا پایان می یابد?”

اما قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم به چند سوال که در ذهن همه ما هست پاسخ می دهیم:

آیا در طول تاریخ نمونه هایی مانند ویروس کرونا وجود داشته است؟

در پاسخ به این سوال متاسفانه باید بگوییم بله. بیماری های همه گیر همواره در تاریخ بشر وجود داشته است. اگر نسبت به این وضعیت احساس بسیار بدی دارید کمی در مورد آبله و طاعون بخوانید. شاید حس بدشانسی از وجود شما دور گردد. یکی از بدترین اپیدمی های قرن گذشته “آنفولانزای اسپانیایی” بود، این بیماری در سه موج از سال ۱۹۱۸ تا سال ۱۹۲۰ گسترش یافته است، بسیاری حتی این بیماری را سناریویی بدتر از ویروس کرونا می دانند.

چه زمانی شیوع ویروس کرونا پایان می یابد؟

چه زمانی شیوع ویروس کرونا پایان می یابد؟

بسیاری از نویسندگان تاریخ معاصر تخمین می زنند که اپیدمی مهیب آنفولانزا ۳۹ میلیون نفر را از بین برد. این یعنی ۲ درصد از جمعیت جهان در آن زمان. این مقدار تخمینی شامل ۵۵۰ هزار نفر در ایالت متحده آمریکا می شد یعنی ۰/۵ درصد از جمعیت این کشور. این بیماری در کشورهای دیگر مخصوصاً هندوستان به مراتب مرگبارتر بود. چیزی که بسیار این بیماری را بی رحمتر جلوه می نمود این بود که میزان مرگ و میر قشر جوان بیشتر بود. این بیماری برای افراد جوان کشنده تر بود.

آنفولانزای ۱۹۱۸ نه تنهای تاثیر وحشیانه ای بر سلامت عمومی داشت، بلکه از لحاظ اقتصادی نیز تاثیر بی رحمانه ای بر اقتصاد نیز داشت. در برخی کشورها تولید ناخالص داخلی از ۶ درصد به ۸ درصد و در برخی دیگر به ۱۰ درصد کاهش یافت.

آیا فاصله گذاری اجتماعی رویکرده صحیحی است؟

در این برهه از زمان در پاسخ به این سوال باید گفت بله. از آنجایی که کشور آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی واکنش بهتری به این بیماری نشان می دادند ما نیز خود را ملزم به پیروی از آنها می دانستیم. تا زمانی که آزمایشات مربوط به ردیابی و جداسازی این ویروس در حال انجام است و هنوز نتیجه ای قابل قبول دریافت نشده است، بهترین رویکرد برای کنترل شیوع این بیماری فاصه گزاری اجتماعی است.

مهمتر از همه این سوال اشتباه است که “آیا باید اولویت را به اقتصاد کشورها دهیم یا به بهداشت عمومی؟”

مطالعاتی دیگر در مورد آنفولانزای سال ۱۹۱۸ نشان می دهد که خود این بیماری بود که موجب تخریب اقتصاد کشورها شد نه “ترس” ناشی از آن. امروزه برخی از افراد را می بینیم که می گویند ترس بدتر از خود بیماری است. در مورد این که باید همه تلاش خود را کرد که استرس و تنش ها را از جوامع دور نگه داشت،شکی نیست اما این کار نباید باعث بی احتیاطی مردم گردد. این طبیعی است که مردم به خاطر ترس از ابتلا شدن خرید نمی کنند، مسافرت نمی روند، از غذاهای آماده و رستورانی نمی خورند.

این مطالعات انجام شده همچنان نشان می دهد شهرها و روستاهایی که تراکم جمعیت کمتری داشتند و زودتر اقدام به تعطیلی واحد های صنفی و اجتماعات کردند، بسیار بهتر از شهرهایی بودند که خطرات را به جان خریدند و کمتر پایبند به فاصله گزاری های اجتماعی بودند. مخصوصاً در شهرهایی که بسیار قاطعانه در مورد این بیماری برخورد کردند میزان شیوع این بیماری بسیار کمتر بود و خیلی زودتر از لحاظ اقتصادی توانستند خود را بازیابی کنند.

بنابراین با در اولویت قرار دادن بهداشت عمومی و تعطیلی کشور، در واقع ما در دراز مدت کارهای صحیحی را برای اقتصاد انجام می دهیم.

نمودار بازیابی شهرها پس از پایان بیماری

نمودار بازیابی شهرها پس از پایان بیماری آنفولانزا در سال ۱۹۱۸

به نمودار بالا نگاه کنید شهرهایی که به صورت قاطعتری نسبت به آنفولانزای اسپانیایی رفتار کردند، هم آسیب کمتری دیدند و هم سریعتر شرایط خود را بهبود بخشیدند. ( این شهرها را با نقطه سبز می توانید ببینید.)

چه زمانی شیوع ویروس کرونا پایان می یابد؟

این سوالی که ما به دنبال پاسخ به آن بودیم، ما برای اینکه حدس صحیح و بهتری نسبت به این موضوع داشته باشیم به مقاله ای که یکی از انستیتوی های آمریکایی منتشر کرده است رجوع می کنیم. در برخی از کشورها با ادامه محدودیت هایی نسبی از تیرماه شاهد آرامش خیال مردم خواهیم بود، اما ممکن است تا سال ۲۰۲۱ زندگی به حالت عادی برنگردد.

مهمتر از همه روند بازگشایی موسسات و صنف ها در هر کشوری باید به صورت متفاوت و با توجه به شرایط آن کشور در اواخر بهار و فصل تابستان شروع شود. کشورهای آسیایی، اروپایی و آمریکایی به یکباره تعطیل نشده اند که به یکباره نیز اقدام به بازگشایی کنند.

حتی در صورت ظهور مجدد ویروس، ممکن است در بعضی مناطق نیز اقدام به تعطیلات اضافی وجود داشته باشد. همانطور که در چین می بینیم. حتی کشوری مانند سنگاپور که تصور می کند بهترین واکنش را نسبت به ویروس کرونا داشته است تنها یکی در یکی از مناطق خود اقدام به بازگشایی کرده است. کشورهایی که از لحاظ شیوع بیماری کرونا در رتبه های بالاتری قرار دارند (مانند آمریکا، ایران، ایتالیا و …) باید تمهیداتی بیندیشند تا بتوانند میزان شیوع این بیماری را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. تا سرانجام با بالاتر رفتن ظرفیت های پزشکی و آزمایشگاهی راهکاری نیز برای غلبه بر این بیماری یافت.

عایق کیفلکس

عایق الاستومری K-Flex

عایق وان فلکس

عایق الاستومری Oneflex

عایق پافلکس

عایق الاستومری Pa-Flex

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *