خوردگی زیر عایق

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و کارشناسی تماس بگیرید.
۴۱۴۶۴۰۰۰ (۰۲۱)

عایق الاستومری K-flex

خوردگی زیر عایق

خوردگی زیر عایق در لوله های فلزی، کانال ها، مخازن و … موضوعی است که درباره آن مطالعات زیادی انجام شده و مقالات زیادی نیز نوشته شده است.
CIU نگران عایق مورد استفاده در عایق کاری لوله های انتقال مایع یا گاز است که در محدوده دمایی ۳۲ درجه فارنهایت تا ۲۵۰ درجه فارنهایت است و همنطور محدوده دمایی ۱۴۰ درجه فارنهایت برای لوله های فولادی ضد زنگ.

همچنین در مورد سیستم های حرارتی چرخشی نیز نگرانی خاصی وجود دارد، زیرا لوله های سرد استفاده شده در این سیستم رطوبت را به عایق منتقل می کند. و همچنین در مورد سیستم های لوله کشی یا کانال کشی که به صورت چرخشی است نیز این نگرانی وجود دارد، منظور از سیستم های لوله کشی چرخشی، سیستم هایی است که در آنها دمای لوله به صورت متناوب تغییر می کند و کم و زیاد می شود یعنی بعضی از اوقات این لوله ها سرد و در بعضی از اوقات دیگر گرم هستند، زمانی که این لوله ها سرد می شوند باعث ایجاد رطوبت در زیر عایق می گردد و با افزایش دما و گرم شدن لوله ها سرعت واکنش های شیمیایی نیز افزایش پیدا می کند.

علاوه بر این سیستم های لوله کشی و کانال کشی چرخشی به خاطر انبساط و انقباض پی در پی و مکرر به سیستم عایق آسیب می رساند.

این مقاله چند موضوع مهم مربوط به خوردگی زیر عایق را پوشش می دهد و خلاصه ای از اقداماتی که باید انجام شود تا خوردگی زیر عایق را به حداقل برساند.

این توصیه ها برای تمامی سیستم های عایق بندی نیست، بلکه به سیستم های عایقی اشاره دارد که مورد استفاده در لوله کشی های سرد و گرم است، مثل عایق های الاستومری و عایق های پشم سنگ و … .

خوردگی زیر عایق در کدام نوع از مواد بیشتر رخ می دهد؟

خوردگی زیر عایق می تواند برای انواع لوله های فلزی ( آهن، مس، آلومینیوم و فولاد ضد زنگ ) رخ دهد. برخی از لوله های فولادی ضدزنگ که در دمای ۱۴۰ درجه تا ۲۵۰ درجه فارنهایت مورد استفاده قرار می گیرند بسیار مستعد خوردگی هستند، زمانی که این اتفاق می افتد، می تواند مشکلات جدی از لحاظ ایمنی به وجود آورد و باید هر چه سریعتر اصلاح گردد. بنابراین این مشکل باید کاملاً جدی گرفته شود، این مشکل می تواند در سیستم های داخلی و خارجی و سیستم های سرد و گرم اتقاق بیفتد.

خوردگی زیر عایق در سیستم های صنعتی واقع در فضای باز بیشتر اتفاق می افتد. همینطور سیستم های لوله کشی و کانال کشی که برای محدوده دمایی ۱۴۰ درجه فارنهایت تا ۲۵۰ درجه فارنهایت تعبیه شده اند، مخصوصاً اگر از فولاد ضدزنگ در این سیستم ها استفاده شده باشد.

اگر تغییر دمای لوله ها یا کانال ها به خاطر تغییرات دمایی آب و هوا باشند قادعدتاً در برابر خوردگی بسیار مقاوم تر هستند. همینطور سیستم های لوله کشی یا کانال کشی در محیط های داخلی و سربسته کمتر به مشکل می خورند و دلیل اصلی آن وجود رطوبت و بخار کمتر در محیط های سربسته است. به هر حال همانطور که در ادامه مثال هایی خواهیم آورد احتمال بروز این مشکل در هر محیطی وجود دارد.

از آنجا که فلز و هوا همیشه وجود دارد، عاملی که برای جلوگیری از خوردگی زیر عایق باید کنترل گردد رطوبت است. رطوبتی که از طریق عبور از سیستم عایق در تماس با لوله های فلزی قرار می گیرد. اگر هیچ رطوبتی وجود نداشته باشد هیچ گونه خوردگی نیز پیش نمی آید.

سیستم عایق بندی باید طوری انتخاب و طراحی گردد تا میزان نفوذ رطوبت را به حداقل برساند انتخاب عایقی که نرخ نفوذ رطوبت آن کم باشد گزینه مناسبی برای عایق کاری است. کمترین میزان نفوذ رطوبت در میان عایق ها مربوط به عایق های الاستومری است که اگر به صورت خوب و با دقت نصب گردد این میزان نزیک به صفر خواهد بود.

در واقع سیستم های عایق بندی از خوردگی زیر عایق جلوگیری نمی کند، بلکه از نفوذ رطوبت به سطح فلز جلوگیری می کند، اکثر عایق های موجود، از سیستم بازدارنده رطوبت مناسبی برخوردار نیستند، البته عایق های الاستومری بسیار مناسب هستند.

جلوگیری از خوردگی زیر عایق

اولین گام برای جلوگیری از خوردگی زیر عایق نصب مناسب سیستم عایق کاری است. اطمینان از اینکه سیستم عایق کاری مناسب و صحیح و مستحکمی استفاده کرده ایم بسیار حیاتی است. علاوه بر این یاید یک سیستم بازرسی مناسب جهت تعمیر و نگهداری مداوم داشته باشیم. بازرسی بصری برای شناسایی آسیب های وارده در بازه های زمانی مناسب بسیار اهمیت دارد، داشتن چنین برنامه ای برای تعمیر و نگهداری می تواند باعث کاهش هزینه های تعمیرات گردد.

روشن است که عواملی وجود دارند که سبب خوردگی زیر عایق می گردند که مستقیماً به عایق کاری مربوط نمی شوند. علاوه بر این پروژه های خاصی وجود دارند که خطر خوردگی بیشتری دارند، پروژه های اجرا شده در فضای باز و همینطور پروژه هایی اجرا شده در محیط های داخلی که در آن دمای متریال از گرما به سرما تغییر می کند.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *