کدام عایق حرارتی بهتر است

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و کارشناسی تماس بگیرید.
۴۱۴۶۴۰۰۰ (۰۲۱)

کدام عایق حرارتی بهتر است ؟ در ساختمانی های تجاری و مسکونی انواع مختلفی از عایق استفاده می گردد. با توجه به متریال مورد استفاده در ساختمان ها، ما عایق مورد نیاز را برای استفاده انتخاب می کنیم، اما انتخاب عایق مناسب فقط به متریال مورد نظر بستگی ندارد، یعنی ما نمی توانیم بگوییم که چون این لوله ها از جنس فولادی است پس باید از عایق الاستومری برای عایق کاری آن استفاده کنیم. آزمون های زیادی بر روی انواع متریال مورد استفاده در ساختمان ها صورت می گیرد تا میزان مقاومت این مواد در برابر شرایط متفاوت سنجیده شود، و با توجه به همین آزمون ها استاندارد هایی نیز برای آن در نظر گرفته می شود.

استاندارد های عایق الاستومری

کدام عایق حرارتی بهتر است

با توجه به صحبت هایی که شد برای انتخاب عایق مناسب باید شناخت خوبی از این استاندارد ها داشته باشیم و باید بگوییم که یکی از نیاز های اساسی برای  هر پیمانکار و گروه مهندسی این است که توانایی تحلیل این استاندارد ها را داشته باشند.  شناختن این استاندارد ها برای دستیابی به بهترین انتخاب از میان عایق ها ضروری است. ما در این مقاله نحوه آزمایش ها بر روی مواد را بررسی می کنیم این که این آزمون ها چگونه بر روی مواد صورت می گیرد و بعد از انجام این تست ها چه استانداردهایی به مواد داده می شود.

یکی از آزمون هایی که برای بررسی سطح دمای متریال و عایق مناسب آن استفاده می گردد، آزمون STM E84 – UL723 نام دارد، این آزمون شامل یک روش تست آتش است که بسیاری از ویژگی های حرارتی متریال مورد استفاده در ساخت و ساز را مورد ارزیابی قرار می دهد. هدف این آزمون تعیین رفتار نسبی متریال ساختمانی در زمان آتش سوزی است. یعنی زمانی که این مواد در معرض دود و آتش قرار می گیرند میزان آسیب و رفتار آنها در برابر دمای بالا و دود چگونه است. مشخصاً هدف از این آزمون انتخاب مناسب ترین نوع عایق برای هر متریال ساختمانی است طوری که عایق و متریال مورد استفاده بیشترین تطابق را با هم داشته باشند. یا به زبان ساده تر بدانیم که کدام عایق حرارتی بهتر است ؟

پس از انجام این آزمایش ها برای هر نوع از متریال کدهایی اختصاصی داده می شود، داشتن شناخت کافی برای تفسیر این کدها برای مهندسین نقشه برداری، مهندسین سازه های ساختمانی و دریایی و نفتی و مهندسین مدیریت ساخت و ساز و … بسیار ضروری است و می تواند کمک اساسی به این گروه باشد.

برخی از استاندارد هایی که مواد بعد از این آزمایش کسب می کنند

  • International Building Code (IBC)
  • International Mechanical Code (IMC)
  • International Fire Code (IFC)
  • International Residential Code (IRC)
  • Uniform Mechanical Code (UMC)
  • NFPA 1—Fire Code
  • NFPA 101—Life Safety Code
  • NFPA 5000—Building Construction and Safety Code
  • NFPA 90A—Standard for the Installation of Air-Conditioning and Ventilating Systems

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *