چه مدت یکبار باید کانال ‌های هوا را تمیز کنم؟

مجاری هوا یکی از قسمت‌های اصلی سیستم گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع (HVAC) شما هستند که هوای مطبوع (گرم یا سرد) را به خانه شما می‌رسانند. بیشتر ساکنان خانه‌ها هرگز به این مجاری فکر نمی‌کنند بخاطر اینکه این‌ها دور از چشم ما نصب شده اند. به ذهنشان هم اصلا خطور نمی‌کند که چنین فعل و انفعالاتی در این شرایط اتفاق می‌افتد و چه تبعاتی دارد. ولی این واقعیتی است که مجاری هوای کثیف باعث کاهش کیفیت هوای داخل خانه یا شرکت می شود و بسیاری از مشکلات تنفسی برای کسانی که از آلرژی، آسم، بیماری ریوی(COPD) یا سایر شرایط رنج می برند ناشی از همین است.

بنابراین پی بردن به اینکه “هر چند دفعه یکبار باید کانال های هوایم را تمیز کنم” لازم و ضروریست. این مقاله به شما کمک می‌کند تا اطلاعات لازم برای یک تصمیم گیری آگاهانه را بدست آورید. پس با ما تا آخر مقاله همراه باشید.

تمیز کردن کانال ها

لزوم تمیز کردن کانال ها

چه عواملی در فاصله زمانی میان هر بار تمیز کردن کانال‌های هوا تأثیر می‌گذارد؟

به طور کلی کانال ها حداقل باید هر پنج سال یکبار تمیز شود. برای ساکنان خانه هایی که اعضای آن از آلرژی یا مشکلات تنفسی رنج می برند، باید تمیز کردن مجاری هوا را هر دو سال یکبار در نظر بگیرند. از این گذشته فاکتورهایی بصورت عمومی وجود دارد که باید هنگام تصمیم گیری در نظر بگیرید.

• آیا کسی در خانه شما سیگار می کشد؟

• آیا خانه شما بیش از حد غبارآلود است؟

• آیا چندین نفر در خانه شما زندگی می‌کنند؟

• آیا حیوانات خانگی در منزل شما رفت و آمد دارند؟

• آیا اعضای خانواده شما از آسم، آلرژی یا سایر مشکلات تنفسی رنج می برند؟

• آیا شرایط اقلیمی محل سکونت شما رطوبت بیش از حدی دارد؟

• آیا حدس می‌زنید که نشتی در مجاری هوا وجود داشته باشد؟

واقعیت این است که مجاری هوا با گذشت زمان به مکانی برای تجمع گرد و غبار، آلودگی، مو و فضولات حیوانات، کپک و در بعضی موارد فضولات جوندگان و سایر بقایای ناخوشایند تبدیل می‌شود. به علاوه اگر نشتی در کانال وجود داشته باشد، آفات می‌توانند راه خود را باز کنند و انواع ویرانی‌ها را در رابطه با هوای آلوده ایجاد کنند. مجاری تمیز به معنای محیط سالم و بهبود کیفیت هوای داخل خانه است، چیزی که امروزه برای اکثر صاحبان خانه مهم است. خلاصه اینکه پاسخ به این سوال که کانال های اسپیرال یا چهارگوش هر چند وقت یکبار باید تمیز شود، واقعاً به عوامل زیادی از جمله موارد فوق بستگی دارد.

گرد و غبار داخل کانال اسپیرال

کانال اسپیرال پر از ذرات گرد و غبار

کانال آلوده شده

روییدن کپک ها داخل کانال کولر

معضل رشد کپک در کانال‌ های هوا

امروزه اکثر مردم از خطر احتمالی کپک زدگی و چگونگی تأثیر منفی آن بر سلامتی اطلاع دارند. بسته به رطوبت هوا (رطوبت عمومی شهر) یا رطوبت در منطقه‌ای که مجاری هوا در آن قرار دارد، کپک می تواند رشد کرده و تکثیر شود که منجر به ایجاد باکتری و سایر آلاینده های هوا در داخل خانه شما می شود. همه ما انتظار داریم خانه های ما هوای سالم و تازه تری نسبت به آنچه در خارج از منزل پیدا می کنید داشته باشند، در حالیکه در این اوضاع این چنینی واقعیت این است که هوای داخلی بسیار آلوده تر از هوای بیرون شده است!

هیچ کس آلودگی هوای داخل خانه خود را نمی‌خواهد و تمیزی محیط و مطبوعیت هوای آن مهمترین اولویت خیلی هاست! ولی برخی کارها وجود دارد که می توانید به سادگی انجام دهید تا شرایط بهبود یابد. مانند کشیدن جاروبرقی یا غبارروبی به طور منظم، محدود کردن استعمال دخانیات به خارج از منزل و استفاده از دستگاه های تمیز کننده هوا در منزل. بهترین راه برای اطمینان از پاک شدن هوا از طریق سیستم HVAC شما تمیز کردن منشا آلودگی یعنی همان کانال‌های هوا است.

کانال آلوده شده

دریچه کانال رطوبت زده

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *