لوله کشی

رفع نشتی لوله پلی اتیلن مشکی آب

لوله های پلی اتیلن مشکی یک نوع از لوله هایی است که در بسیاری از مناطق و در سایزهای متفاوت تولید می شود. درست مانند بسیاری دیگر از لوله های آب، این لوله ها نیز دوام دائمی ندارند و امکان خرابی آنها وجود دارد. مخصوصاً اگر این لوله ها برای سیستم آبیاری استفاده شده باشد و در زیر خاک باشد امکان اینکه به وسیله ریشه درختان مورد آسیب قرار گیرد بسیار وجود دارد. معمولاً شایع ترین دلیل شکستگی و نشتی این لوله ها به وسیله ریشه درختان است اما گاهی وجود سنگ ها در خاک نیز باعث می شود تا این لوله ها دچار شکستگی گردند.

برای کندن زمین آماده شوید

معمولاً اگر این لوله ها در جای عمیق تری از زمین باشد و سوراخی که برای تعمیر ایجاد می شود کوچک باشد و محدودیت حرکت وجود داشته باشد انجام تعمیر کار سخت تری است. همینطور پیدا کردن محل لوله و محل نشتی نیز می تواند کار سختی باشد، گاهی نیاز هست تا جای کمی وسیعتری برای پیدا کردن محل نشتی لوله را بکنید. احتمال دارد که همیشه انقدر خوش شانس نباشید و مجبور شوید تا محل وسیعتری را بکنید چون بیشتر اوقات این احتمال وجود دارد که آب خروجی به خاطر ایجاد آبراه در مکانی دیگر نشت پیدا کند. در هر صورت اگر لوله آب شما در عمق بیشتر از خاک باشد نیاز هست که زمین را به اندازه کافی بکنید.

وسایل مورد نیاز

تعمیر نشتی لوله پلی اتیلن
  • ابزار گیره گیر (یا چیزی مشابه آن)
  • کوپلینگ خاردار برنجی
  • گیره یا بست
  • آب داغ (اختیاری)
  • صابون مایع (اختیاری)
  • بیل
  • قیچی چوب بر (قیچی حرص)
  • لوله بر دستی
  • مشعل دستی (اختیاری)
  • پیچ گوشتی

لوله پلی اتیلن مشکی را چطور تعمیر کنیم؟

استانداردترین روش برای تعمیر لوله های پی اتیلن مشکی، استفاده از کوپلینگ خاردار برنجی و بست گازی است. برای اینکار نیاز هست تا لوله را از محل نشتی برش و محل شکستگی را جدا کرد و بعد با استفاده از ابزاری برای فشردن لوله ار محل برش به سمت داخل و همدیگر، لوله را با استفاده از ابزاری که گفته شد به یکدیگر بچسبانیم.

برای اینکه از کیفیت اتصال آن مطمئن شوید بهتر است از نوع کوپلینگ برنجی که در تصویر می بینید استفاده کنید. اگر میزان شکستی زیاد است نیاز است تا از دو کوپلینگ و به اندازه مورد نیاز از لوله پلی اتیلن مشکی استفاده کنید. و برای هر دو نقطه مطمئن شوید که تمام الزامات را رعایت می کنید.

اگر لوله پلی اتیلن شما برای انقال آب آشامیدنی استفاده شده است، بررسی کنید که در منطقه شما از چه نوع اتصالاتی استفاده می شود، آنچه ما در اینجا بیان می کنیم حالتی استاندارد است اما گاهی لازم است تا با توجه به محیط و اقلیم و حتی نحوه لوله کشی مکان خودتان اقدام به تعمیر کنید.

۱
آب را از محل کنتور قطع کنید.

ابتدا آب را از محل کنتور اصلی قطع کنید و بعد از کندن زمین و رسیدن به لوله آب برای اطمینان از محل نشتی آب را کمی باز کنید و امتحان کنید. به هیچ وجه نیاز نیست که در تمام مدت کندن زمین آب را باز بگذارید.

تعمیر نشتی لوله پلی اتیلن

۲
با دقت زمین را بکنید.

حتی اگر می دانید لوله آب در چه عمقی از زمین قرار دارد اما باز هم نیاز دارید تا با دقت تمام کندن زمین را ادامه دهید تا به صورت اتفاقی و نا خواسته ضربه ای به لوله آب نزنید. هنگامی که به عمق نزدیکی از لوله آب رسیدید بیل خود را عوض کنید و با بیل کوچکتری اقدام به خاکبرداری کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام اطراف و زیر لوله را خالی کنید تا کار کردن و انجام تعمیرات برای شما آسانتر باشد. تمام ریشه های درختان که نزدیک به لوله آب هستند را قطع کنید و سنگ های درشت موجود در آن را جدا کنید تا کمترین آسیب ممکن به لوله آب برسد.

تعمیر نشتی لوله پلی اتیلن مشکی

۳
بررسی کنید که دقیقاً چه قسمتی را باید برش دهید.

اینکه دقیقاً چه نقطه ای را برای تعمیر باید برش دهید بسیار اهیت دارد، پس چندین بار چک کنید که محل دقیق نشت لوله کجاست. اگر نشتی در قسمت سه راهی لوله آب باشد می توانید اتصالات را جدا کنید و با فقط یک لوله را که نیاز به تعمیر دارد را برش دهید. با توجه به فضایی که دارید و همینطور محل نشتی تصمیم بگیرید که بهترین برش برای تعیمر چیست و سپس با استفاده از لوله بر دستی لوله را برش دهید.

تعمیر نشتی لوله پلی اتیلن

۴
اتصالات را نصب و بست را ببندید.

قبل از اینکه کوپلی را در بین لوله ها قرار دهید گیره ها را به هر دو طرف لوله بیندازید. یک سر اتصال را داخل لوله قرار دهید و تا جایی که امکان دارد اتصال لوله را به داخل لوله وارد کنید. می توانید از آب صابون و آب داغ برای اینکار استفاده کنید و تا جای ممکن از این کار اطمینان حاصل کنید که اتصال به داخل لوله می رود. همانطور که در تصویر می بینید هر دو طرف لوله را به وسیله کوپلی به یکدیگر متصل کنید.

اگر هنوز هم در اینکار مشکل دارید و حتی با وجود استفاده از آب داغ و صابون قادر به انجام این کار نشده اید، می توانید از یک مشعل کوچک گازی استفاده کنید و با احتیاط لبه های لوله را داغ کرده و پس از کمی منعطف شده، کوپلی را داخل لوله قرار دهید.

تعمیر نشتی لوله پلی اتیلن آب

۵
گیره ها را سفت کنید.

بست ها را دقیقاً در محل لبالبی کوپلی و لوله قرار دهید و با استفاده از پیچ گوشتی آن را تا جایی محکم کنید که اطمینان داشته باشید که به هیچ وجه قابل حرکت نیستند. 

تعمیر نشتی لوله پلی اتیلن آب

۶
نشتی را چک کنید.

پس از انجام مراحل بالا و قبل از اینکه بخواهید دوباره محل کنده شده را پر کنید شیرفلکه اصلی آب را باز کنید و محل نشتی را امتحان کنید. گاهی نیاز هست تا بست ها را بیشتر از حد قبلی سفت کنید. به همین دلیل پس از باز کردن شیر فلکه اصلی آب زمان زیادی به آن اختصاص دهید و صبور باشید. و پس از اینکه اطمینان حاصل کردید که لوله آب دیگر دارای نشتی نیست می توانید دوباره محل را از خاک پر کنید. این کار را به احتیاط انجام دهید تا در زمان پر کردن چاله دوباره به لوله آسیب نزنید.

تعمیر نشتی لوله پلی اتیلن آب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا