تاثیر عایق پلی یورتان در زنجیره مواد غذایی سرد

“زنجیره سرد” یا “زنجیره مواد غذایی سرد” که در زبان انگلیسی به آن “Cold Chain or Cold Food Chain” می گویند به مجموعه ای از اقدامات و تجهیزات گفته می شود که برای نگهداری برخی از مواد غذایی در دمای پایین از زمان برداشت یا تولید تا زمان مصرف استفاده می گردد.

زنجیره سرد

“Click and Collect” یک فروشگاه مجهز به سرویس حمل و نقل سریع و در لحظه است که مجموعه خرید های مشتریان را در درب منزل تحویل می دهد. “Dollar Store” فروشگاه هایی هستند که اقدام به فروش کالاهای ارزان یک دلاری می کنند. این فروشگاه ها از شهرت زیادی در قاره آمریکا و اروپا برخوردارند و اقدام به فروش هر کالایی می کنند. از مواد پاک کننده گرفته تا محصولات غذایی و اسباب بازی ها.

پلی یورتان و زنجیره سرد

برای مثال این زنجیره از درزبندی سوله های نگهداری حیوانات شروع و تا زمان قرار گیری گوشت یخ زده داخل یخچال مصرف کننده ادامه پیدا می کند. و در بیشتر مراحل این چرخه عایق عایق پلی یورتان نقش و تاثیر بسزایی دارد. عایق پلی یورتان در اشکال مختلفی تولید می گردد که عمده مصرف آن را مواد و متریال با سختی بالا تشکیل می دهد اما در زمینه عایق کاری نیز نوعی از عایق ها با ساختار سلول بسته و سبک تولید می گردد. استفاده از این گونه ساختار باعث ایجاد عایق هایی می گردد که ویژگی های حرارتی بالایی داشته اما از ضخامت ،حجم و وزن اندکی برخوردار است. این ساختار در عایق های الاستومری و پلی استایرن نیز استفاده می گردد. این ویژگی ذکر شده برای عایق های حرارتی به مانند پلی یورتان سبب شده است تا این گونه عایق ها سهم اساسی در طی این روند داشته باشند. به جرئت می توان گفت که سهم عایق پلی یورتان از عایق های دیگر سلول بسته ای مانند عایق الاستومری و پلی استایرن بیشتر است و دلیل آن قیمت مناسب، همه کاره بودن، نصب ساده و دسترسی بهتر پلی یورتان است.

تاریخچه پلی یورتان

مقالات مرتبط

انواع عایق های حرارتی

مقالات مرتبط

پلی یورتان در زنجیره سرد

Agriculture/Food Production

کشاورزی / تولید محصول

پلی یورتان به صورت گسترده ای درعایق کاری سازه های مخصوص نگهداری حیوانات به خصوص مرغداری ها استفاده می گردد. در اقلیم های سرد حفظ دمای بالا برای محافظت از جوجه های جوان بسیار اهیمت دارد و با بهره گیری از عایق پلی یورتان این کار به نحو احسن انجام می گیرد. این در حالی است که برای رشد حیوانات در اقلیم های گرم نیاز است که دمای مناسب و خنک را در داخل سازه حفظ کرد، که عایق پلی یورتان برای این منظور نیز به صورت گسترده ای استفاده می گردد.

در صنعت ماهیگیری نیز، کشتی ها و قایق های مخصوص صید ماهی به وسیله عایق پلی یورتان درزبندی و عایق کاری می گردند و از زمان جدا شدن از بندر و تا زمان رسیدن دوباره به بندر و تخلیه صید از این عایق بهره مند می گردند.

Cold Stores and Food Processing Building Applications

سردخانه های نگهداری مواد غذایی و انبار ها

سبزیجات تازه، میوه، کره، شیر و محصولات لبنی و انواع مختلف گوشت می توانند قبل از پخش در فروشگاه ها و مغازه ها در یخچال های بزرگ، سردخانه ها و انبارهایی با دمای مناسب دخیره می شوند. این ساختمان ها و تجهیزات از ضروری ترین نیازها در این زنجیره می باشند. تقریباً در تمامی موارد سردخانه با استفاده از پانل های پلی یورتان و فولاد استیل ساخته می شود. ساندویچ پانل های پلی یورتان در ضخامت ۲۰۰ میلیمتر در زمان ساخت این سردخانه ها تعبیه می گردد که باعث حفقظ دمای پایین و کاهش مصرف انرژی تا کمترین میزان ممکن می گردد و دلیل آن ویژگی های حرارتی عالی این عایق هاست. عایق پلی یورتان مورد استفاده در سردخانه ها و چیلر های خنک کننده  کمک شایانی به حفظ دمای محیط می کند.

Food Transport and Distribution

حمل و نقل و توزیع مواد غذایی

امروزه در اقتصاد جهانی، مواد غذایی فاصله های بسیار زیادی از طریق راه های دریایی، زمینی و حتی هوایی حمل و نقل می گردد. جعبه های مخصوص، اتاقک های کانتینرها که ساختاری قدرتمند دارد و در برابر ضربات و تهدیدات مقاوم هستند و از بهره وری انرژی بالایی به دلیل استفاده از عایق های حرارتی مناسب و فضای محدود برخوردارند.

جعبه هایی با ابعاد استاندارد و پالت های مخصوص، در درون آنها قرار می گیرد. پلی یورتان به عنوان ماده ای استاندارد در ساخت این جعبه ها و کانتینر ها استفاده می گردد. نه تنها به عنوان یک عایق حرارتی بلکه به عنوان ماده ای برای مقاوم سازی در این موارد تاثیر گذار است. جعبه های مخصوص پلی یورتان یک دمای معتدل و عالی برای حمل و نقل مواد غذایی در مسافت های طولانی فراهم می کند، حتی در شرایط آب و هوایی سخت.

این جعبه ها یک انتخاب عالی برای حفظ مواد غذایی در بین ۲ تا ۸ درجه سانتی گراد برای مسافت های زیاد است. ویژگی عایقی و مقاومت حرارتی در این جعبه ها قابل مقایسه با فوم های دیگر نیست.

Domestic Refrigerators and Freezers

یخچال ها و فریزرهای خانگی

یخچال ها و فریزرهای خانگی بخشی آشنا و ارزشمند از زنجیره غذایی سرد است. فوم های پلی یورتان به صورت گسترده ای در یخچال ها و فریزرهای خانگی استفاد می گردد. البته از عایق های الاستومری نیز برای این منظور استفاده می گردد امّا حجم گسترده ای از عایق های مورد استفاده در یخچال های خانگی را فوم پلی یورتان شامل می شود.

Cold Rooms and Display Cabinets

سردخانه های کوچک و یخچال های ویترینی

سرد خانه های کوچک در مغازه ها و فروشگاه ها استفاده می گردد تا مواد غذایی را چند روز قبل از از فروش در آنجا نگهداری کرد. در ساخت این سردخانه ها نیز به مانند سردخانه های بزرگ از عایق ساندویچ پانل پلی یورتان استفاده می گردد. یخچال های ویترینی نیز در سایزهای متفاوتی وجود دارد که نوع یخچالی تا دمای ۴+ درجه سانتی گراد و نوع فریزری آن تا دمای ۱۸- درجه سانتی گراد قابلیت سردسازی دارند.این یخچال ها به وسیله فوم اکسپوز پلی یورتان سلول بسته با دانسیته بالا عایق کاری می گردد. در سوپر مارکت ها و فروشگاه ها چیزی در حدود ۳۵ تا ۵۰ درصد مصرف انرژی مربوط به همین یخچال ها می گردد. فوم پلی یورتان به طور بسیار موثری در کاهش مصرف انرژی و هزینه های آن تاثیر گذار است.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *